3g ile konuşmak bedava(ymiş)

2009-08-20 23:38:00

3G

 

Gsm operatörlerinin yeni teknolojisi olan ’nin görüntülü konuşmaya yaradığını duymuştuk. Ve bunu çıktığı günden beri ücretli sanıyorduk. Fakat yanılıyormuşuz. aslında tüm operatörlerde ücretsizmiş.

Neden? Enayimi Bunlar? dediğinizi duyuyor gibiyim. Enayilikle falan alakası yok. Aslında kurnazlık. Şimdi olayı şöyle baştan anlatayım.

’e abone olmak ücretsiz. Hiçbir kontörünüz gitmiyor. Uyumlu bir telefonunuz varsa (çift kameralı) o zaman kullanabilirsiniz. Tüm operatörlerde ile görüntülü konuşmak ücretsiz. Mesela ahmet şu anda mehmet’i görüntülü aradığında normal tarifesi neyse o kadar kontör alınıyor. Ek bir ücret yok. Yani normal sesli fiyatına görüntülü konuşacaksınız. Herhangi bir ek ücret alınmıyor. Eee.. Gsm şirketleri nasıl kar ediyor? diye bir soru belirdi kafanızda. Onuda açıklamak basit. GSM şirketleri görüntülü ile vatandaşı daha fazla konuşturup daha fazla para kazanıyorlar. Yani görüntülü konuşmaya ücret alınmıyor. Ama siz görüntülü konuşmaya abone olduğunuzda çeneniz susmak bilmeyecek.

Bizim Türk milleti şöyledir. Örnekliyorum;
“Selamunaleyküm Mehmet”
“Aleykümselam Ahmet”
“aaa… sensin lan… telefonda seni görebiliyorum”
“ana bende seni görüyom. telefonu odanın içine çevirsene bakayım kimler var” :D

bu böyle uzar gider… GSM şirketleri sizin çenenizden para kazanacak. Yani görüntülü konuşmanın ek bir ücreti yok. Zaten insanın başına ne gelirse çenesinden gelirmiş…

Ha bu anlattıklarım sadece görüntülü konuşmak ile ilgili. İnternet’e facebook’a msn’e cep telefonundan girmek istediğinizde TTNET’e aylık ödediğiniz gibi operatörünüze kontör ödüyorsunuz. Ama görüntülü konuşmak v.s. abonelik falan hepsi içinde %100 ÜCRETSİZ.

Alıntıdır.

0
0
0
Yorum Yaz